„NIE BIJ MNIE – KOCHAJ MNIE!”

Utworzono dnia 11.06.2021

Zdjęcie pluszowego misia z plakietką informacyjną: „Nie bij mnie - kochaj mnie!”„Nie bij mnie - kochaj mnie!” – pod takim hasłem Zespół Interdyscyplinarny w Olecku, przy współpracy Dyrektora Domów im. Janusza Korczaka w Olecku i pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olecku, zorganizował akcję przeciwdziałania przemocy wobec dzieci.

 

 

Na ulicach naszego miasta pojawiły się misie i inne pluszaki z kartką „Nie bij mnie - kochaj mnie!”, noszące na sobie znaki przemocy fizycznej – bandaże i opatrunki, skrywające rany. Na kartkach znalazła się także krótka informacja o konsekwencjach różnych form przemocy stosowanej wobec dzieci.

Po raz pierwszy misie „wyszły” na ulice miast w 2013 roku. Kampania „Historia misia” została zainaugurowana przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Każdy z pluszaków miał swoją historię. Pluszaki symbolizowały przemoc stosowaną wobec dzieci.

Akcja miała na celu uwrażliwienie mieszkańców naszego miasta i okolicznych wsi na dramaty, które dzieci przeżywają w czterech ścianach domów. Pluszowy Miś, symbol dzieciństwa i beztroski, tym razem miał zwrócić uwagę na problem przemocy wobec dzieci. Czasem możemy zaobserwować, gdy podczas zabawy dziecko bije lub przeklina misia. W ten sposób pokazuje nam, że w jego życiu dzieje się coś bardzo złego, wobec czego dorosły nie powinien być obojętny.

 Chcemy zauważyć, reagować i pomagać.  Około 67% polskich dzieci doświadczyło przemocy fizycznej, psychicznej, czasem seksualnej.

STOP PRZEMOCY WOBEC DZIECI!

Krótkie rozważania na temat przemocy wobec dzieci można podsumować przytaczając pogląd Tadeusza Kotarbińskiego wyrażony w dziele Medytacja o życiu godziwym: „do bezspornych prawd należy i ta, że żadne dziecko nie przyszło na świat na własną prośbę. Darem istnienia obdarzyli je rodzice. Ale ten dar, bez daru dodatkowego w postaci zapewnienia odpowiednich warunków, przekształca się w krzywdę mu wyrządzaną. Rodzice są odpowiedzialni wobec dziecka za jego wychowanie, socjalizację, bezpieczeństwo, zdrowie. Mają wobec niego dług do spłacenia w postaci miłości, uznania, dialogu społecznego, więzi uczuciowych”

Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego
Elżbieta Chomicz