Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020

Utworzono dnia 18.09.2018

Logo Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ) jest programem współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej, który ma na celu wsparcie osób i rodzin najbardziej potrzebujących w sposób trwały i intensywny poprzez udzielanie mi nieodpłatnej pomocy żywnościowej bez jakiejkolwiek dyskryminacji i z poszanowaniem godności osób uprawnionych oraz umożliwienie tym osobom korzystania z bezpłatnych działań towarzyszących.

Kto może
korzystać
z pomocy żywnościowej?

Pomoc w ramach PO PŻ udzielana jest osobom, które z powodu trudnej sytuacji i niskich dochodów nie mogą zapewnić sobie odpowiedniego wyżywienia. Pomoc mogą otrzymać osoby/rodziny znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji (np. ubóstwo, sieroctwo, bezdomność, bezrobocie, niepełnosprawność, długotrwała lub ciężka choroba) oraz których dochód nie przekracza 150% kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania z pomocy społecznej, czyli: 1268zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej oraz 1028zł w przypadku osoby w rodzinie.
Osoby spełniające wymienione kryteria powinny zgłosić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olecku, który wydaje skierowanie uprawniające do otrzymania pomocy żywnościowej (zawierające m.in. adres organizacji partnerskiej zajmującej się dystrybucją pomocy żywnościowej), albo wpisuje osobę/rodzinę na listę osób zakwalifikowanych do otrzymania pomocy żywnościowej z PO PŻ.
Osoby, które otrzymały skierowanie lub zostały przez MOPS wpisane na wyżej wymienioną listę, mogą otrzymywać pomoc z organizacji partnerskiej, która zajmuje się dystrybucją żywności.
Jak otrzymać
pomoc żywnościową?

Osoby bezdomne mogą zgłaszać się bezpośrednio do organizacji partnerskich wydających żywność.

Jakie organizacje zajmują się dystrybucją żywności i prowadzeniem działań towarzyszących?

Artykuły spożywcze zakupione w ramach PO PŻ dostarczane są do magazynów organizacji partnerskich regionalnych należących do sieci dystrybucji organizacji ogólnopolskich wyznaczonych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, np. Federacji Polskich Banków Żywności, Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej (PKPS), Polskiego Czerwonego Krzyża (PCK) oraz Caritas.

banner zawierający loga: Banku Żywności, Caritas, Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, Polskiego czerwonego Krzyża

Organizacje regionalne dystrybuują żywność bezpośrednio wśród odbiorców końcowych lub przekazują do dalszej dystrybucji organizacjom partnerskim lokalnym. Jednocześnie organizacje partnerskie regionalne oraz lokalne realizują działania towarzyszące mające na celu wsparcie odbiorców końcowych w pokonywaniu trudności życiowych. Informacje na temat najbliższych organizacji lokalnych wydających pomoc żywnościową można uzyskać w MOPS lub we właściwych miejscowo regionalnych organizacjach partnerskich.

Jakie produkty spożywcze można otrzymać?

W ramach PO PŻ odbiorcy końcowi otrzymują artykuły spożywcze z różnych grup towarowych, tj. m.in.: artykuły skrobiowe, mleczne, warzywne i owocowe, mięsne, a także cukier i olej.

 

     

Na czym polegają działania towarzyszące?

     

Każdy odbiorca pomocy żywnościowej może skorzystać z bezpłatnych działań towarzyszących pomocy żywnościowej. Wydające żywność organizacje partnerskie regionalne lub lokalne realizują wybrane działania spośród określonych w PO PŻ. Mają one na celu wzmacnianie samodzielności i kompetencji odbiorców pomocy żywnościowej w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego. Działania te mogą być realizowane w formie szkoleń bądź warsztatów przekazujących niezbędną wiedzę i umiejętności z zakresu przygotowania posiłków, dietetyki oraz zdrowego odżywiania się, ak również sprawnego zarządzania budżetem domowym i zapobiegania marnowaniu żywności. Działania te są prowadzone w sposób cykliczny w okresie dystrybucji pomocy żywnościowej. Odbiorca pomocy żywnościowej może uczestniczyć w więcej niż jednym działaniu towarzyszącym. Informacje na temat realizowanych w danym regionie działań towarzyszących można uzyskać w organizacji partnerskiej wydającej pomoc żywnościową w ramach PO PŻ.

     
     

 

Skargi dotyczące realizacji PO PŻ można składać do:

  • Organizacji partnerskiej regionalnej – w przypadku skargi dotyczącej zadań wykonywanych przez organizację lokalną otrzymującą żywność z danej organizacji regionalnej.
  • Organizacji partnerskiej ogólnopolskiej – w przypadku skargi dotyczącej zadań wykonywanych przez organizację partnerską regionalną należącą do siec dystrybucji koordynowanej przez daną organizację partnerską ogólnopolską.

Ponadto, każda skarga dotycząca sposobu realizacji PO PŻ może zostać skierowana do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wykonującego zadania Instytucji Zarządzającej Programem Operacyjnym.

Szczegółowe informacje na temat programu dostępne są na stronach:

Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej,
Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa

ZAŁĄCZNIKI